Održivo upravljanje naplavinama morske cvjetnice posidonije na plaži Sakarun uz podršku lokalne zajednice
Da bi se postigao kompromis između ekonomskih interesa i interesa zaštite prirode na području plaže Sakarun, potrebno je ispuniti dva uvjeta. Jedan od njih je ručno uklanjanje morskog otpada s plaže i iz naslaga posidonije. Drugi uvjet je poboljšanje predodžbe koju lokalno stanovništvo, turistički djelatnici i turisti imaju o ekološkoj važnosti morske cvjetnice Posidonia oceanica i njezine uloge u očuvanju plaže.
S ovom mišlju zaključena je radionica održana 27. travnja 2021. u Sali na Dugom otoku, u sklopu projekta POSBEMED2 – Raspolaganje i upravljanje plažnim dinama i naplavinama morske cvjetnice posidonije na Mediteranu. Cilj radionice bio je izgraditi mrežu lokalnih dionika i pronaći opcije za održivo upravljanje naplavinama posidonije na plaži Sakarun. Plaža Sakarun dio je zaštićenog područja značajni krajobraz Sjeverozapadni dio Dugog otoka i odabrana je kao pilot-područje u projektu POSBEMED2.
Uvod u raspravu dala je doc. dr. sc. Kristina Pikelj s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu predstavljanjem preliminarnih rezultata geomorfološke analize plaže Sakarun.
– Naplavine posidonije sudjeluju u geomorfologiji plaže Sakarun. Naplavine posidonije nisu manje bitne od koraljnih grebena. Posljedice uklanjanja naplavina posidonije su izlaganje sedimenta prijevremenoj eroziji i odnošenju, uklanjanje sedimenta unutar i ispod naslaga, nestanak hranjive podloge za kopnene biljke i remećenje dijela ekosustava na relaciji more-kopno, zaključila je Pikelj.
S ciljem izrade Akcijskog plana upravljanja obalama s naplavinama posidonije u SZ dijelu Dugog otoka s naglaskom na plažu Sakarun, ova radionica bila je prva dionička radionica u procesu njegove izrade. Uz aktivno sudjelovanje u raspravi, sudionici radionice ispunili su upitnik o svojem stavu prema naplavinama posidonije i prijedlozima za upravljanje. Rezultati upitnika će se analizirati i uključiti u Akcijski plan.